Linux Şenliği
Ana sayfa

Ana sponsorlarımız
Gantek HPAna Sayfa
Etkinlik programımız
Kayıt
Yılın Penguenleri
Oyun turnuvası
Temsilciler
Sponsorlarımız
Destek
Afiş & Banner
Sık sorulan sorular
İletişim bilgilerimiz
Linkler

LKD logo Linux
Kullanıcıları
Derneği
http://www.lkd.org.tr http://www.linux.org.tr

BASIN BÜLTENİ

Bu Baharda Bütün Penguenler Biraraya Geliyor

Özgür Yazılım felsefesi altında geliştirilen yazılımlar büyük bir hız ile ilerliyor. Gün geçtikçe daha da çok kişinin desteğini alarak güçlenen bu felsefe sayesinde artık kullanacağımız yazılımları özgürce seçebiliyoruz. Daha güvenilir, daha işlevsel, daha hızlı alternatiflerden ihtiyacımıza uygun olanı kullanabiliyoruz. Üreticiden bağımsız olarak destek bulabiliyor, karşılaştığımız sorunları beraberce kısa sürede çözüme ulaştırabiliyoruz. Bilginin paylaşılması ile daha iyi yazılımlar üretilebiliyoruz. Bu konuda eğitim gören gençler artık kaynak bulmada sıkıntı çekmedikleri için kendilerini daha iyi geliştirme şansına sahipler. Kaynaklardaki tasarruf ile ülke ekonomisine de büyük yarar sağlanmış oluyor.

Dünyanın bir çok yerinde özgür yazılım felsefesi çeşitli sivil toplum kuruluşları, birçok ticari firma ve yine bir çok devlet tarafından destek görüyor. Türkiye'de bu felsefeye gönül vermiş bilişim profesyonellerinin 1994 yılında attığı temeller üzerine Linux Kullanıcıları Derneği 2000 yılında kuruldu. Linux ve Özgür Yazılım felsefesine uygun yazılımların kullanılması, yayılması, uyarlanması, geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedefleyen Linux Kullanıcıları Derneği, bu felsefeye doğrudan ya da dolaylı destek veren birey, kurum ve oluşumlarla iş birliğine girmek, bunların etkileşime girebileceği bir çerçeve örgüt ve platform olmayı arzulamaktadır.

16-19 Mayıs 2002 tarihleri arasında, Linux Kullanıcıları Derneği, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'nde ilk "Linux ve Özgür Yazılım Şenliği"ni yapacak. Her yıl tekrarlanması hedeflenen şenlik dizisinde son kullanıcılara, KOBI'lere, kamuya ve okullara yönelik etkinliklerin ağırlıklı olması planlanıyor. Şenlik, hiç bilmeyenin, az bilenin, ev kullanıcısının, iş dünyasının ve Linux'a destek veren firmaların buluştuğu bir ortam olmayı hedefliyor.

Şenlik havasında geçecek etkinlikte: seminer salonlarımızda en derin felsefi sohbetlerden ileri derecede teknik seminerlere kadar çok çeşitli konularda aktiviteler olacak. Kurumsal kullanıcılar için e-ticaret ve ağ yönetimi gibi konular, başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için açık kod nedir, Linux tanıtımı ve Linux kurulumunu içeren seminerler, ileri düzeydeki kullanıcılar için güvenlik ve performans arttırma üzerine seminerler hazırlandı. Genç yazılımcılar ile firmalar ise yazılım ve hizmet çözümlerini tanıtabilecek. Ayrıca şenlik kapsamında oyun turnuvaları, Linux Kullanıcıları Derneği 'Yılın Penguenleri' ödül töreni ve 'Getirin bilgisayarınızı linux kuralım' gibi çok çeşitli etkinlikler de yer alacak.

Linux ve Özgür Yazılım Şenliği ile masaüstü ofis uygulamalarından, çoklu ortam ve oyunlara, yazılım geliştirmeden, sunucu platformlarına kadar Linux'un neler yapabildiğini topluca görüp değerlendirebilme şansına sahip olacaksınız.

Şenlik tamamen ücretsiz ve herkesin katılımına açık. Gelişmeleri takip etmek ve detaylı bilgi edinmek icin şenlik web sitesini (http://senlik.linux.org.tr) inceleyebilirsiniz.

Yönetim Kurulu Adına
Doç.Dr. Mustafa Akgül
Bilkent Üniversitesi
akgul@lkd.org.tr
Şenlik Yürütme Kurulu Adına
Ahmet Derviş
adervis@lkd.org.tr


 

 
senlik@linux.org.tr

Ana Sayfa · Program · Kayıt · Yılın Penguenleri · Oyun Turnuvası · Temsilciler
Sponsorlar · Destekleyenler · Afiş ve Banner · Sık Sorulanlar · İletişim · Linkler