Linux Şenliği
Ana sayfa

Ana sponsorlarımız
Gantek HPAna Sayfa
Etkinlik programımız
Kayıt
Yılın Penguenleri
Oyun turnuvası
Temsilciler
Sponsorlarımız
Destek
Afiş & Banner
Sık sorulan sorular
İletişim bilgilerimiz
Linkler


ŞENLİĞİN ARDINDAN

1. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği Yapıldı !

16-19 Mayıs'ta Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde yaklaşık 1500 Penguen bir araya geldi. Eğlendi, muzik dinledi, film izledi, oyun oynadı, linux kurdu, linux tartıştı, linux öğrendi, linux öğretti. Başarılı penguenlere ödüller verildi, alternatif ödüller dagıtıldı (en kötü espri yapan gibi), sosis ekmek partisi yapıldı. Özgür yazılımı tartıştı, masaüstünü, cep bilgisayarı, sunucu sistemlerini tartıştı. En az yarısının Ankara dışından geldiği, toplumun her kesiminden Linux meraklıları 4 gün boyunca Linux ve Özgür yazılım ile yaşadı.

Linux ve Özgür Yazılım, bilişim dünyasının asi çocuğu. Richard Stallman peygamberi ve Linus Torvalds havarisini takip eden bir tarikatın adı. Penguenler de bu tarikatın müridleri. Şaka bir yana Linux ve Açık Kaynak kod hareketleri bilişim dünyasına ciddi bir ivme veren; Microsoft'u biraz paniklettiren, anti-microsoft dünyayı birleştiren bir katalizör. Tüm dünyada bir çığ gibi büyüyor; Almanya, İspanya, Meksika, Kore ve Çin'de "Ulusal İşletim" sistemi gibi algılanan bir gelişme. eAvrupa'da güvenlik için önerilen bir yaklaşım.

Stallman'ın GNU projesi etrafında geliştirdiği yazılımlar, Linus'un Linux çekirdeğini yazması ve bunu Internet üzerine bırakması ile başladı Linux işletim sistemi. Internetin getirdiği felsefe ve olanaklarla büyüdü ve gelişti, ve de gelişiyor.

Türkiye'deki Linux gönüllüleri de 1. "Türkiye'de İnternet" konferansında (1995, Bilkent) ilk defa biraraya geldiler. İnternet konferansları, Akademik Bilişim Konferansları ve İnternet Haftalarının en aktif katılımcılarından biri oldular. 2000 yılına kadar bir İnternet Toplulugu olan grup, dernekleşti ve Linux Kullanıcıları Derneği – LKD olarak çalışmaya başladı. Temel olarak Linux ve Özgür Yazılımın ülkemizde de kullanımının yaygınlaşması ve geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedefleyen Linux Kullanıcıları Derneği, benzer amaçları destekleyen birey, kurum ve oluşumlar ile birlikte işbirliğine girmeyi hedeflemektedir.

İlk genel kurulunu geçtiğimiz yılın Kasım ayının sonunda yapan dernek, çalışmalarada hızlı bir şekilde başladı. İlk etapta belgelendirme, seminer, web, şenlik, terim, faq, i18n, kobi, başarılı örnekler gibi çalışma grupları kuruldu. Seminer çalışma grubumuzun temsilcileri, Internet haftası kamsamında iki hafta boyuca ülke çapında bulunan 6 üniversiteye giderek buralarda konunun meraklılarına hem seminerler verdiler, hem de yerel sistemlerin bakımını yaptılar. Diğer çalışma grublarımız amaçları doğrultusunda hızla çalışmaya başladılar.

Türkiye'de Linux ile ilgili en kapsamlı etkinliği gerçekleştirmek üzere kurulan şenlik çalışma grubumuz da, Şubat ayı başlarında çalışmalarına başlayarak 3 ay gibi kısa bir sürede, 1. Türkiye Linux ve Özgür Yazılım Şenliği'ni büyük bir başarı ile yapmışlardır.

1. Türkiye Linux ve Özgür Yazılım Şenliği beklenenin üzerinde bir katılım ve ilgiyle,16- 19 Mayıs tarihleri arasında Ankara Tandoğan'da, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde yapıldı. Şenlik sırasıyla, Doç. Dr. Mustafa AKGÜL, Prof. Dr. Ömer L. GEBİZLİOĞLU ve DSP İstanbul Milletvekili, Prof. Dr. Ziya AKTAŞ 'ın birer konuşması ile başladı. Gelişimini büyük bir hızla sürdüren Linux ile ilgili, Türkiye'deki en kapsamlı etkinliğe büyük oranda katılım gerçekleşti. Türkiye'nin bir çok yerinden yaklaşık 1500 kişi Ankara'da biraraya geldi. Toplam katılımın yarısına yakın bölümünü Ankara dışından gelenler oluşturdu. GANTEK ve HP'nin ana sponsor olduğu şenliğe, Mavi Bilgisayar, Oracle ve Prosoft da sponsor olarak katıldı.

Her yıl tekrarlanacak şenlik dizisinde son kullanıcılara, KOBI 'lere, kamuya ve okullara yönelik etkinliklere ağırlık verildi. Şenlik, hiç bilmeyenin, az bilenin, ev kullanıcısının, iş dünyasının ve Linux'a destek veren firmaların buluşma noktasıydı. Coğunlukla 4 paralel salonda yapılan etkinlikler en derin felsefi sohbetlerden ileri derecede teknik seminerlere kadar çok çeşitli konuları bulmak mümkün idi. Kurumsal kullanıcılar için e-ticaret ve ağ yönetimi gibi konular, başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için açık kod nedir, Linux tanıtımı ve Linux kurulumunu içeren seminerler, ileri düzeydeki kullanıcılar için güvenlik ve performans arttırma üzerine seminerler yapıldı. Güvenlik şenliğin en yoğun olduğu konulardan birisiydi. Çeşitli bağımsız güvenlik grupları konularında bilgi ve tecrübelerini paylaştı. Genç yazılımcılar ile sponsor firmalar ise yazılım ve hizmet çözümlerini, vizyonlarını paylaştılar.

Etkinlik kapsamında, 71 seminer, 5 çalışma grubu toplantısı ve 3 serbest tartışma oturumunun yanında, oyun turnuvaları, sayın Hüseyin Umut ASİL'in piyano resitali, Bilişim Cumhuriyeti'nin desteği ile Linux'u anlatan bir belgesel olan The Code filminin gösterimi de Türkiye'de ilk defa gerçekleşti. Türkiye'de bulunan özgür yazılım gönüllülerini biraraya getiren şenlikte, Linux'a ilgi duyan genç ve yeni penguenler de konunun uzmanları ile tanışarak, masaüstü ofis uygulamalarından, çoklu ortam ve oyunlara, yazılım geliştirmeden, sunucu platformlarına kadar Linux'un neler yapabildiğini görme fırsatı buldular.

Şenlik sonunda LKD Yılın Penguenleri Ödülleri de sahiplerini buldu.

Sonuçlar şöyle;
-En iyi kurumsal kullanıcı, İnönü Üniversitesi ile Mustafa KARAKAPLAN
-En iyi özgür yazılım, Basilix ile Murat ARSLAN
-En başarılı Linux projesi, Gelecek Linux ile Gelecek A.Ş.
-En başarılı yerelleştirici, Deniz Akkuş KANCA ve Görkem ÇETİN
-En çalışkan penguen, Gezici seminerler ekibi (Devrim GÜNDÜZ, Doruk FİŞEK, Fatih ÖZAVCI) ve Görkem ÇETİN

Ayrıca oyun turnuvası sonunda kazananlara ödülleri dağıtıldı. Şenlikte Alternatif Penguen ödülleri de verildi.

Sonuçlar;
-En tombul penguen, Murathan BOSTANCI
-En karizmatik penguen, Burak DAYIOĞLU
-En Cool penguen, Nihat CİDDİ
-En sıkı geyik muhabbeti yapan penguen, Enver ALTIN
-En yüksek sesle horlayan penguen, Doruk FİŞEK
-En kötü espiri yapan penguen, Fatih ÖZAVCI
-En çok kasılan penguen, Ahmet DERVİŞ
-En çapkın penguen, Devrim GÜNDÜZ
-En genç penguen, Mustafa AKGÜL.

Sosis-ekmek partisiyle 1. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği bitti. Gelecek yıl ikincisi yapılacak olan şenliğin çalışmaları ise şimdiden başladı bile.

Ahmet DERVİŞ
Şenlik Çalışma Grubu Başkanı
LKD Yönetim Kurulu Üyesi


 
senlik@linux.org.tr

Ana Sayfa · Program · Kayıt · Yılın Penguenleri · Oyun Turnuvası · Temsilciler
Sponsorlar · Destekleyenler · Afiş ve Banner · Sık Sorulanlar · İletişim · Linkler