Linux Şenliği
Ana sayfa

Ana sponsorlarımız
Gantek HPAna Sayfa
Etkinlik programımız
Kayıt
Yılın Penguenleri
Oyun turnuvası
Temsilciler
Sponsorlarımız
Destek
Afiş & Banner
Sık sorulan sorular
İletişim bilgilerimiz
Linkler

THE CODE

The Code

Linux belgeseli Türkiye'de

İlk kez Eylül ayında Finlandiya'da vizyona giren Linux belgeseli "The Code"; İsveç, Danimarka ve Fransa ile birlikte Türkiye'de.

Fin film endüstrisinin tanınmış yönetmenlerinden Hannu Puttonen'in en son çektiği film olan The Code, özgür yazılım hareketini ve GNU/Linux dünyasını anlatıyor.

1991 yılında, henüz 21 yaşında Finlandiyalı bir öğrenci olan Linus Torvalds tarafından başlatılan proje, şimdi Internet'in en büyük imecesi haline gelmiş durumda. Film, Linux ve özgür yazılım dünyasının en önemli duayenlerinden Linus Torvalds, Richards Stallman, Eric Raymond, Alan Cox, John Hall ve Robert Young'dan kesitler sunuyor.

İlk kez Linux Şenliği'nde

Bilişim sektörüne yönelik olarak yayın yapan Bilişim Cumhuriyeti tarafından yayın hakları alınan "The Code", Türkiye'de ilk kez Linux Kullanıcıları Derneği tarafından 16-19 Mayıs 2002 tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek olan 1. Türkiye Linux ve Özgür Yazılım Şenliği'nde gösterilecek.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Şenlik çalışma grubu başkanı Ahmet Derviş, belgeselin dünyanın birçok ülkesinden önce Türkiye'de gösterilmesinin önemini vurgulayarak; "Film, ülkemizdeki özgür yazılım ruhunu ateşleyecek. Bilişim Cumhuriyeti'ne şenliğimize sağladığı bu katkıdan dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

58 dakikalık belgeselde, Linus Torvalds'ın babasının radikal sol hareketler sırasındaki megafonlu görüntüleri ile Özgür Yazılım Vakfı kurucularından Richard Stallman'ın "Kolbastı" eşliğinde folklör yaparken görüntüleri dikkat çekiyor.

"The Code" hakkında detaylı bilgi http://www.bilisimcumhuriyeti.com/thecode adresinden alınabilir.


 
senlik@linux.org.tr

Ana Sayfa · Program · Kayıt · Yılın Penguenleri · Oyun Turnuvası · Temsilciler
Sponsorlar · Destekleyenler · Afiş ve Banner · Sık Sorulanlar · İletişim · Linkler