VE ŞENLİK BİTTİ...
II. Türkiye Linux ve Özgür Yazılım Şenliği büyük katılım ve ilgiyle, 1-4 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'da Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yapıldı.

Şenliğin açılışında, Linux Kullanıcıları Derneği Başkanı sayın Doç. Dr. Mustafa Akgül, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı sayın Prof. Dr. Salih Durer, IBM'den sayın Seda Gürkaynak ve Gartner Türkiye'den sayın Halil Aksu birer konuşma yaptı.

Gelişimini büyük bir hızla sürdüren Linux ve özgür yazılımlar ile ilgili, Türkiye’deki en kapsamlı etkinliğe büyük oranda katılım gerçekleşti. Türkiye’nin bir çok yerinden penguenler İstanbul’da biraraya geldi. IBM’in ana sponsor olduğu şenliğe; Oracle, Intel, HP, Elektrik Mühendisleri Odası ve Gantek Teknoloji de sponsor olurken; kayıt masası sponsorluğu Progress/Panda tarafından, oyun turnuvası ve Linux kurulum seminerlerinde kullanılan bilgisayarların temini Internet Teknolojileri Derneği tarafından üstlenildi. Ayrıca IBM, Oracle, EMO, AnkaBT, Hızlı Sistem, Linux34, BTG, Gelecek, GreenPeace, GSULinux ve InetD de birer stand açtılar.

Etkinlik kapsamında, 80'in üzerinde teknik seminer, başarı öyküsü ve serbest tartışma oturumlarının yanında; oyun turnuvası, Linux ile ilgili belgesel ve film gösterimleri de yapıldı. Şenliğin internet cafesine gelen ziyaretçiler, linux'u masaüstünde birebir kullanarak onunla bizzat tanışma imkanı buldular.

Türkiye’de bulunan özgür yazılım gönüllülerini biraraya getiren şenlikte, Linux’a ilgi duyan genç ve yeni penguenler de konunun uzmanları ile tanışarak, masaüstü ofis uygulamalarından, çoklu ortam ve oyunlara, yazılım geliştirmeden, sunucu platformlarına kadar Linux’un neler yapabildiğini görme fırsatı buldular. Linux ve özgür yazılımları bünyelerine entegre eden birçok kurum, “başarı öykülerini” anlatma fırsatı buldu. Kurumlarında yaptıkları çalışmaları ve Linux'un kendilerine kazandırdıklarını aktardılar.

Şenlik sonunda LKD Yılın Penguenleri Ödülleri de sahiplerini buldu.

En iyi kurumsal kullanıcı : Malatya İnönü Üniversitesi

En iyi özgür yazılım : Isoqlog

En başarılı Linux projesi : Yerel Yönetimler Bilgi Tabanı Projesi

En başarılı yerelleştirici : Deniz Akkuş Kanca

En çalışkan penguen : Doruk Fişek

Ayrıca oyun turnuvası sonunda kazananlara ödülleri dağıtıldı.

Unreal Tournament 2003
1. Ensar Topçu
2. A. Murat Eren
3. Halil Kaya

Quake 3 Arena
1. A. Murat Eren
2. Serdar Yüksel
3. Halil Kaya

Frozen Bubble
1. Ali Can
2. Kadir Giray
3. Eser Teker

Turnuva birincileri ve ikincileri, BTG, Frontsite ve Gelecek firmalarından Linux egitimi kazandılar. Üçüncülere ise Linux34'den birer t-shirt, Görkem Çetin'den birer kitap armağan edildi.

Linux’un, Windows ve benzeri sistemlere ciddi tek alternatif olması, açık kaynak kodlu, sağlam ve güvenli oluşu nedeniyle, Türkiye’de de Linux’u tercih edenlerin sayısı tüm dünyada olduğu gibi büyük bir hızla artıyor. Geleceğin bilişim profesyonellerinin yetişmesinde, açık kaynak kodlu yapısı nedeniyle deney yapma imkanlarına sahip olan sistem, eğitimde de büyük kolaylık sağlıyor. Linux’un ücretsiz oluşu nedeniyle geniş kitlelerin ulaşması kolaylaşırken, ülke ekonomisine de ciddi destek sağlanıyor.

Artık geleneksel hale gelen ve önümüzdeki yıl üçüncüsü yapılacak olan şenliğin çalışmalarına şimdiden başlandı bile. İlerleyen yıllarda da, Türkiye’nin yakın çevresindeki ülkelerden katılımcıların olması da hedefler arasında yer alıyor.

Şenlik fotoğraf albümü için tıklayınız.

Şenliğin kapanış ve ödül töreni ile diğer amatör video görüntülerini izlemek için tıklayınız.

PDF