II. Linux ve Özgur Yazılım Şenliği 1-4 Mayıs 2003 Yıldız Teknik Üniversitesi
Türkiye’ deki Linux gönüllüleri I. Türkiye’ de İnternet Konferansı'nda ( 1995 ) ilk defa biraraya geldiler. Geleneksel olarak düzenlenen İnternet Konferansları, Akademik Bilişim Konferansları ve İnternet Haftalarının en aktif katılımcılarından biri oldular. 2000 yılına kadar bir İnternet Toplulugu olan grup, dernekleşti ve Linux Kullanıcıları Derneği ( LKD ) olarak çalışmaya devam etti. Temel olarak Linux ve özgür yazılımların ülkemizde de kullanımının yaygınlaşması ve geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedefleyen Linux Kullanıcıları Derneği, benzer amaçları destekleyen birey, kurum ve oluşumlar ile birlikte işbirliğine girmeyi hedeflemektedir. 16-19 Mayıs 2002’ de Ankara’ da yapılan, Türkiye' deki en büyük Linux etkinliği olan, I.Linux ve Özgür Yazılım Şenliği' nde yaklaşık 1500 penguen bir araya geldi. Eğlendi, müzik dinledi, film izledi, oyun oynadı, Linux kurdu, Linux tartıştı, Linux öğrendi, Linux öğretti. En az yarısının Ankara dışından geldiği, toplumun her kesiminden Linux meraklıları 4 gün boyunca Linux ve Özgür Yazılım ile yaşadı.

Beklenenin üzerinde bir katılım ve ilgiyle yapılan şenliğin açılışını o dönem Meclis Bilgi Grubu Başkanı da olan Prof. Dr. Ziya AKTAŞ yaptı. Gelişimini büyük bir hızla sürdüren Linux ile ilgili, Türkiye' deki en kapsamlı etkinliğe büyük oranda katılım gerçekleşti.

Her yıl tekrarlanacak şenlik dizisinde son kullanıcılara, KOBI' lere, kamuya ve okullara yönelik etkinliklere ağırlık verildi. Şenlik, hiç bilmeyenin, az bilenin, ev kullanıcısının, iş dünyasının ve Linux'a destek veren firmaların buluşma noktasıydı. 4 paralel salonda yapılan etkinlikler en derin felsefi sohbetlerden ileri derecede teknik seminerlere kadar çok çeşitli konuları bulmak mümkün idi. Kurumsal kullanıcılar için e-ticaret ve ağ yönetimi gibi konular, başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için özgür yazılım nedir, Linux' un tanıtımı ve çeşitli Linux dağıtımlarının kurulumunu içeren seminerler, ileri düzeydeki kullanıcılar için güvenlik ve performans arttırma üzerine seminerler yapıldı. Güvenlik şenliğin en yoğun olduğu konulardan birisiydi. Genç yazılımcılar ile sponsor firmalar ise yazılım ve hizmet çözümlerini, vizyonlarını paylaştılar.

Etkinlik kapsamında, 71 seminer, 5 çalışma grubu toplantısı ve 3 serbest tartışma oturumunun yanında, oyun turnuvaları, Hüseyin Umut Asil' in piyano resitali, Bilişim Cumhuriyeti' nin desteği ile Linux’ u anlatan bir belgesel olan The Code filminin gösterimi de Türkiye’ de ilk defa Linux şenliğinde gerçekleşti. Türkiye'de bulunan özgür yazılım gönüllülerini biraraya getiren şenlikte, Linux' a ilgi duyan genç ve yeni penguenler de konunun uzmanları ile tanışarak, masaüstü ofis uygulamalarından, çoklu ortam ve oyunlara, yazılım geliştirmeden, sunucu platformlarına kadar Linux' un neler yapabildiğini görme fırsatı buldular.

Şenlik sonunda LKD Yılın Penguenleri Ödülleri de sahiplerini buldu. Ayrıca oyun turnuvası sonunda kazananlara ödülleri dağıtıldı. Şenlikte Alternatif Penguen ödülleri de verildi. Sosis-ekmek partisiyle I. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği bitti.

1 - 4 Mayıs 2003'de, İstanbul’da, Yıldız Teknik Üniversitesi’ nde II. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği’ ni yapacağız. Bir önceki şenliğe ilave olarak bir çok yeni etkinliğin de yer alacağı şenlikte, yine LKD Yılın Penguenleri Ödülleri sahiplerini bulacak. Ayrıca büyük ilgi gören Oyun Turnuvası da yine şenlikte yerini alacak. Linux ile ilgili herkesin buluştuğu bu ortama sizleri de bekliyoruz.