Sponsorlar


IBM


Ulaşım


Nilüfer Turizm

Büyük Salon


Elektrik Mühendisleri Odası

Küçük Salon

Eliar


Oyun Cafe

Mavi Bilgisayar


Dizüstü Bilgisayar

Mavi Akademi


Kayıt Masası

SPD

 

Şenliğin Ardından


III. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği ülkenin dört bir yanından gelen katılımcıların büyük ilgisiyle 13-16 Mayıs 2004 tarihleri arasında Ankara Milli Kütüphane'de gerçekleştirildi.

Şenliğin açılışında Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili sayın Osman Coşkunoğlu, Linux Kullanıcıları Derneği Başkanı sayın Doç. Dr. Mustafa Akgül ve LKD Etkinlik Çalışma Grubu Başkanı sayın Devrim Gündüz birer konuşma yaptılar.

Türkiye'deki tüm penguenlerin buluşma ve kaynaşmasını sağlayan en büyük etkinlik olma sıfatını taşıyan şenliğe IBM Türk, Prosoft, Novell Türkiye ve Nilüfer Turizm sponsor oldular. Kayıt masası sponsorluğu SPD, salon destekçileri Elektrik Mühendisleri Odası ve Eliar, bilgisayar dergisi sponsorluğu Byte, oyun turnuvası ve dizüstü bilgisayarların temini Mavi Bilgisayar ve Mavi Akademi, ödül sponsorlukları Meteksan NET, Görsel Eğitim, Mavi Akademi ve kapanış partisi ise HP Türkiye tarafından üstlenildi. Ayrıca IBM Türk, Novell Türkiye, Prosoft, Mavi Bilgisayar, Gantek, Oracle Türkiye, Acikkod Yayınevi, Parkyeri, UKS şenlik alanında birer stand açtılar.

Şenlikte çeşitli konularda 3 paralel salonda yapılan 54 teknik seminerin yanı sıra, ayaküstü sohbetler, farklı Linux dağıtımlarının kurulumları, oyun turnuvaları, hazine avı, internet cafede Linux ile tanışabilme, katılan firmaların yetkilileriyle birebir görüşme fırsatları ve daha bir çok etkinlik şenlik ziyaretçilerine sunuldu.

Şenlik sonunda yapılan bir tören ile "Yılın Penguenleri Ödülleri" sahiplerini buldu.

 • En Çalışkan Penguen: Devrim Gündüz

 • En İyi Kurumsal Kullanıcı: T.C. Merkez Bankası

 • En Başarılı Özgür Yazılım Projesi: Uludağ Ulusal Dağıtım Projesi

 • En Başarılı Yerelleştirici: Nilgün Belma Bugüner

 • En İyi Özgür Yazılım: Turquaz Muhasebe Yazılımı

 • En İyi Basılı/Görsel İçerik Çalışması: Fazlamesai.net

Oy oranlarını Sonuç bölümümüzde bulabilirsiniz.

Ayrıca LKD tarafından Sayın Doç. Dr. Mustafa Akgül'e dernek için yapmış olduğu çalışmalarından dolayı Yüzyılın Pengueni ödülü verildi.

Şenlik boyunca gerçekleşen oyun turnuvalarının birincilik ve ikincilikleri ise şu şekilde:

Quake 3

 • A. Murat Eren

 • Suat Bora Ergül

Frozen Bubble

 • Didem Kamoy

 • Mustafa Karakaplan

Chromium

 • Mert Uzbaşlı

 • Doruk Fişek

Turnuva birincileri Mavi Bilgisayar'dan 32Mb USB Memory Stick, ikincileri ise yine Mavi Bilgisayardan A4Tech Optic Mouse kazandırlar.

Ayrıca şenliğin üçüncü günü Linux Kullanıcıları Derneği 3. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul'da alınan ilk ve en önemli karar, derneğin kamu yararına bir dernek olması hususuydu ve oy birliğiyle kabul edildi. Ardından yapılan yönetim kurulu seçimlerinde Doruk Fişek, Türker Gülüm, R. Tolga Korkunçkaya, Doç. Dr. Mustafa Akgül, Barış Metin, Barış Özyurt ve Onur Tolga Şehitoğlu yönetim kurulu üyeliklerine, Didem Kamoy, Prof. Dr. Ethem Derman ve Devrim Seral da denetleme kurulu üyeliklerine seçildiler.

Yönetim Kurulu ilk toplantısı sonucunda ise, Doç. Dr. Mustafa Akgül başkanlığa, Türker Gülüm genel sekreterliğe ve R. Tolga Korkunçkaya da saymanlık görevlerine getirildiler.

IV. Linux ve Özgür Yazılım Şenliğinin çalışmaları şimdiden başladı, seneye daha fazla firma, daha fazla katılımcı ve daha fazla etkinlikle yeniden görüşmek dileğiyle.


 

.:. Ana Sayfa
.:. Şenlik Programı
.:. Oyun Turnuvası
.:. Kayıt
.:. Kurulum
.:. Haberler
.:. Sıkça Sorulan Sorular
.:. Kurumsal Katılım
.:. Konaklama ve Ulaşım
.:. Yılın Penguenleri
.:. Afiş / Banner
.:. Gönüllü Penguen
.:. İletişim
.:. Destekleyenler
.:. Linkler
.:. Galeri
.:. Şenlik 2002
.:. Şenlik 2003
Tasarım : Semirhan Gökçe