Sponsorlar


IBM


Ulaşım


Nilüfer Turizm

Büyük Salon


Elektrik Mühendisleri Odası

Küçük Salon

Eliar


Oyun Cafe

Mavi Bilgisayar


Dizüstü Bilgisayar

Mavi Akademi


Kayıt Masası

SPD

 

Yılın Penguenleri Ödülleri

Şenliğimiz ile yaşıt olan Linux Kullanıcıları Derneği Yılın Penguenleri ödülleri bu yıl üçüncü kez verilecek. Bu yıl ödül alacak penguenler, sizlerin göstereceğiniz adaylar arasından dernek üyelerimizin oylarıyla belirlenecek. Aday gösterme formumuza pek yakında bu sayfadan ulaşabileceksiniz.

3. LKD Yılın Penguenleri Ödülleri'nin kural seti ve uygulanacak yöntem aşağıdaki gibi gerçekleşecek.

- Seçim sürecine yılın Ocak ayında başlanır.

- Ödüller bir önceki yılda yapılan çalışmalar göz önünde bulundurularak verilir.

- Daha önce bir kategoride 'Yılın Pengueni' ödülünü almış bir kişi/kurum/proje tekrar aynı ödüle aday gösterilemez. Ancak farklı bir kategoride aday gösterilebilir.

- 'Yılın Pengueni' ödülünü geçmiş yıllarda almış olan tüm kişi/kurumların üye olduğu bir danışma kurulu oluşturulur. Bu kurul, 'LKD Yılın Penguenleri Ödülleri' organizasyonundaki gelişmeleri takip eder ve gerekli gördüğünde organizasyon ile ilgili önerilerde bulunur.

- 01 Ocak - 14 Mart tarihleri arasında, "Aday Gösterme" süreci gerçekleşir. Her ödül kategorisi için web sayfasında bir aday göster formu yerleştirilir. Mevcut adaylar için de, adaylar hakkında değerlendirme yapılabilmesi için insanların görüşlerini yazabileceği bir alan oluşturulur. Küfür ve hakaret içermeyen aday ile ilgili tüm görüşlerin yayınlanması esastir.

- Aday gösterilen bir kişi/kurum/proje, aday gösterme süreci sırasında adaylığını geri çekebilir veya kabul etmeyebilir. Böyle bir resmi istek durumunda ilgili kişi/kurum/proje tekrar eklenmemek üzere aday listesinden çıkarılır.

- 15 Mart-15 Nisan tarihleri arasında dernek üyelerine açık bir çağrıda bulunularak, her kategoride aday olanlar arasından birer adayı seçerek oy vermeleri istenir. En çok oyu alan aday ödülü kazanırken, eşitlik durumunda en çok oyu eşit olarak alan adayların katıldığı ikinci tur oylamaya geçilir. 16 Nisan - 01 Mayıs tarihleri arasında yapılan ikinci tur oylamada da eşitliğin yine bozulmaması durumunda ödül, ikinci turda en çok oyu eşit olarak alan adaylar arasında paylaşılır.

- Ödüller Mayıs ayında Linux ve Özgür Yazılım Şenliği sırasında törenle sahiplerine verilir.

- Ödüller 6 kategoride verilmektedir :

* En Çalışkan Penguen : Geçtiğimiz yıl içerisinde özgür yazılım olgusunun Türkiye'de gelişmesi ve yaygınlaşmasına kişisel olarak en çok katkıda bulunmuş olan penguen. Bu ödül kişilere verilmektedir.

* En İyi Kurumsal Kullanıcı : Geçtiğimiz yıl içerisinde özgür yazılımları Türkiye'de en yaygın ve verimli biçimde kendi bünyesinde kullanmış olan kurum. Bu ödül kurumlara verilmektedir. Ödüle bilgi işlem teknolojileri ile profesyonel olarak ilgilenen kurumlar aday olamaz.

* En Başarılı Özgür Yazılım Projesi : Geçtiğimiz yıl içerisinde özgür yazılımlar ve özgür bir işletim sistemi kullanılarak özgün bir konuda Türkiye'de gerçekleştirilen en başarılı yapı bütünü. Bu ödül projelere verilmektedir.

* En Başarılı Yerelleştirici : Geçtiğimiz yıl içerisinde özgür yazılımların Türkçe dil desteğinin geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına en çok kişisel olarak katkıda bulunmuş penguen. Bu ödül kişilere verilmektedir.

* En İyi Özgür Yazılım : Geçtiğimiz yıl içerisinde GPL (Genel Kamu Lisansı) ya da uyumlu bir lisans ile halka açık olarak Türkiye'de geliştirilmiş olan en iyi yazılım. Bu ödül projelere verilmektedir.

* En İyi Basılı/Görsel İçerik Çalışması : Geçtiğimiz yıl içerisinde hazırlanan ve Türkiye'de özgür yazılımların yaygınlaştırılmasına en çok katkıda bulunmuş kitap, dergi, web sitesi, radyo/televizyon programı ve benzeri çalışma. Bu ödül projelere verilmektedir.

Yılın Penguenleri Aday sayfalarımıza ulaşmak için tıklayınız.

 

.:. Ana Sayfa
.:. Şenlik Programı
.:. Oyun Turnuvası
.:. Kayıt
.:. Kurulum
.:. Haberler
.:. Sıkça Sorulan Sorular
.:. Kurumsal Katılım
.:. Konaklama ve Ulaşım
.:. Yılın Penguenleri
.:. Afiş / Banner
.:. Gönüllü Penguen
.:. İletişim
.:. Destekleyenler
.:. Linkler
.:. Galeri
.:. Şenlik 2002
.:. Şenlik 2003
Tasarım : Semirhan Gökçe