Ana Sayfa
powered_by.png, 1 kB
Şenlik Hakkında Yazdır E-posta
Yıl 2002...

Aylardan Ocak...

Penguenlerin bir arada olma, birbirleri ile buluşup kaynaşma ihtiyaçları gün be gün artmakta. Derken biri “şenlik?” diye bir fikir atıyor ortaya ve hemen oluru olmazı konuşulmaya başlanıyor. Çalışmalar hızlanıyor. Mekan, zaman kesinleşiyor, sponsorlar bulunuyor, organizasyon çok ince ayrıntılarına kadar hesaplanıyor. Derken, gün gelip çatıyor ve 16-19 Mayıs 2002’de Ankara’da, Türkiye'deki en büyük Linux etkinliği olan, I.Linux ve Özgür Yazılım Şenliği gerçekleşiyor.

Şenlikte o yıl yaklaşık 1500 penguen bir araya geliyor. Eğleniyorlar, müzik dinliyorlar, film izliyorlar, oyun oynuyorlar, Linux kuruyorlar, Linux tartışıyorlar, Linux öğreniyorlar, Linux öğretiyorlar. Yurdun her yerinden, toplumun her kesiminden Linux meraklıları 4 gün boyunca Linux ve Özgür Yazılım ile yaşıyor.

Tamamen yurt genelindeki gönüllülerin gönülleri, emekleri, çabaları, zamanlarını ortaya koyarak başlattıkları amatör ruhlu profesyonel şenlik bundan sonra gelenekselleşiyor.

Beklenenin üzerinde bir katılım ve ilgiyle karşılaşan ilk şenliğin açılışını o dönem Meclis Bilgi Grubu Başkanı da olan Prof. Dr. Ziya Aktaş yapıyor. Gelişimini büyük bir hızla sürdüren Linux ile ilgili, Türkiye'deki en kapsamlı etkinliğe büyük oranda katılım gerçekleşiyor.

1-4 Mayıs 2003’te İstanbul'da yapılan II.Linux ve Özgür Yazılım Şenliği'nde yine birçok penguen bir araya geliyor. Bu sefer hafta içi 3, hafta sonu 6 paralel salonda verilen seminerler ile Linux ve özgür yazılımlar hakkında geniş bir içerik sunuluyor. Yine oyun turnuvası düzenleniyor ve gelenekselleşmiş “Yılın Penguenleri” ödülleri sahiplerini buluyor.

III. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği 13-16 Mayıs 2004 tarihleri arasında Ankara Milli Kütüphane'de gerçekleştiriliyor. Şenlikte çeşitli konularda 3 paralel salonda yapılan 54 teknik seminerin yanı sıra, ayaküstü sohbetler, farklı Linux dağıtımlarının kurulumları, oyun turnuvaları, hazine avı, Internet Cafe'de Linux ile tanışabilme, katılan firmaların yetkilileriyle birebir görüşme fırsatları ve daha bir çok olanak şenlik ziyaretçilerine sunuluyor. Organizasyon konusunda penguenlerin gittikçe profesyonel hale geldikleri gözleniyor. Şenlik artık iyice oturmuş, yurt genelinde çalışan gönüllülerin sayısı 3-4'e katlanmış duruma geliyor.

İş bu penguen kısmısı üç şenlikten sonra rahatlıkla diyor ki : “Her yıl tekrarlanacak şenlik dizisinde son kullanıcılara, KOBI'lere, kamuya ve okullara yönelik etkinliklere ağırlık verildi. Şenlik, hiç bilmeyenin, az bilenin, ev kullanıcısının, iş dünyasının ve Linux'a destek veren firmaların buluşma noktasıydı. 4 paralel salonda yapılan etkinliklerde en derin felsefi sohbetlerden, ileri derecede teknik seminerlere kadar çok çeşitli konuları bulmak mümkün idi. Kurumsal kullanıcılar için e-ticaret ve ağ yönetimi gibi konular, başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için özgür yazılım nedir, Linux'un tanıtımı ve çeşitli Linux dağıtımlarının kurulumunu içeren seminerler, ileri düzeydeki kullanıcılar için güvenlik ve performans arttırma üzerine seminerler yapıldı. Güvenlik, şenliğin en yoğun olduğu konulardan birisiydi. Genç yazılımcılar ile sponsor firmalar ise yazılım ve hizmet çözümlerini, vizyonlarını paylaştılar.”

Ve yıl 2005'i buluyor. Penguenler üçüncü şenliğin bitiminde çalışmalarına başladıkları dördüncü şenliği 19-22 Mayıs 2005'te, Ankara'da, Milli Kütüphane'de Milli Kütüphane Başkanlığı'nın katkılarıyla gerçekleştirecekler. Her yıl kendini yenileyen şenlikte, bu yıl da önceki şenliklerdekilere ek olarak bir çok yeni etkinlik yer alacak. Türkiye'deki özgür yazılım camiasını bir araya getiren bu ortama sizleri de bekliyoruz.

Ayrıntılı bilgi için: http://senlik.linux.org.tr - senlik@linux.org.tr

Kaynaklar : 1, 2 ve 3. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği basın bültenleri
http://senlik.linux.org.tr/2004/galeri
http://senlik.linux.org.tr/album
http://senlik.linux.org.tr/2002/album
Ev sahibi
Sponsorlar
Büyük SalonKüçük SalonKayıt Masası SponsoruOyun Cafe Sponsoru

Basın Sponsoru
İçecek Sponsoru

Kalem Sponsoru


Mambo Genel Kamu Lisansı ile dağıtılmaktadır
Türkçeleştirme, modifikasyon ve LKD_Senlik2005 tema tasarım: Ali Erdinç Köroğlu