Ana Sayfa
powered_by.png, 1 kB
Basın Bülteni Yazdır E-posta
4. LINUX ve ÖZGÜR YAZILIM ŞENLİĞİ BİTTİ

Linux Kullanıcıları Derneği'nin 19-22 Mayıs 2005 tarihleri arasında Ankara Milli Kütüphane'de düzenlediği 4. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği sona erdi.

Türkiye'deki penguenlerin buluşmasını sağlayan en büyük etkinlik olan Linux ve Özgür Yazılım Şenliği, Linux dünyasındaki son gelişmeleri yansıttı; hiç Linux bilmeyen ya da az bilen kullanıcının, ev kullanıcısının, iş dünyasının ve Linux'a destek veren firmaların buluştuğu bir ortam oldu.

Prosoft, IBM ve 2U Bilişim Teknolojileri'nin ana sponsorluğundaki şenlik görkemli bir açılış töreni ile başladı. Linux Kullanıcıları Derneği Başkanı Mustafa Akgül'ün açılış konuşmasının ardından; sırasıyla Milli Kütüphane Başkanı Tuncel Acar, Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Kemal B. Ulusaler, Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş, CHP Adana Milletvekili Tacider Seyhan ve AKP Denizli Milletvekili Mehmet Yüksektepe Linux ve özgür yazılımların ülkemiz için önemini vurgulayan konuşmalar yaptılar.

2000 civarı ziyaretçinin katıldığı etkinlikte 4 gün boyunca 3 paralel salonda 50 seminer ve 5 panel yapıldı. Ziyaretçiler stand alanında Linux'u destekleyen kurum yetkilileriyle birebir görüşme fırsatı buldu. "Getirin Bilgisayarınızı, Linux Kuralım" kampanyası çerçevesinde bilgisayarlarını şenlik alanına getiren kullanıcılara Linux kurulurken, oyun turnuvası ve hazine avı gerçekleştirildi. Etkinlik için Mavi Bilgisayar sponsorluğunda kurulan internet kafede ziyaretçiler Linux ile birebir tanışma olanağına sahip oldular.

Şenlik, dördüncü ve son günü yapılan kapanış töreni ve kokteyli ile son buldu. Sponsorlara plaketleri verildi. Şenlikte çalışan görevli penguenler teker teker sahneye çağrılarak teşekkür belgeleri iletilirken, yıl boyunca Türkiye'nin dört bir yanını dolaşarak Linux ve özgür yazılımları anlatan seminer konuşmacılarına ise kendi isimleri yazan birer lazer işaretçi hediye edildi. Şenlik sırasında yapılan oyun turnuvası ve hazine avının da ödülleri dağıtıldı. Kapanış aynı zamanda geleneksel "Yılın Penguenleri Ödülleri"nin ödül törenine sahne oldu. Dernek üyeleri arasında yapılan elektronik oylama sonucunda belirlenen ödülleri bu yıl kazananlar şöyle :

- En Çalışkan Penguen : Barış Metin
- En İyi Kurumsal Kullanıcı : İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü
- En Başarılı Yerelleştirici : Recai Oktaş
- En İyi Özgür Yazılım : Zemberek
- En Başarılı Özgür Yazılım Temelli Uygulama Projesi : Linuxcuyuz.biz Ücretsiz CD Dağıtım Projesi
- En İyi Basılı/Görsel İçerik Çalışması : Fazlamesai.net Televizyon Programı

Her yıl yüzlerce gönüllü penguen sayesinde gerçekleşen Linux ve Özgür Yazılım Şenliği'nin 2006'da yapılacak olan 5.'si için çalışmalar şimdiden başladı.

PDF Versiyonu için tıklayınız

Şenlik öncesi basın bülteni için tıklayınız
Ev sahibi
Sponsorlar
Büyük SalonKüçük SalonKayıt Masası SponsoruOyun Cafe Sponsoru

Basın Sponsoru
İçecek Sponsoru

Kalem Sponsoru


Mambo Genel Kamu Lisansı ile dağıtılmaktadır
Türkçeleştirme, modifikasyon ve LKD_Senlik2005 tema tasarım: Ali Erdinç Köroğlu