Ana sayfa
powered_by.png, 1 kB
Seminer Videoları
ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın katkılarıyla ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlediğimiz 5. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği'nin A Salonu'ndaki seminer videolarına aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz;

Açılış Konuşması
Beowulf Kümeleri ve Paralel Programlamaya Giriş - Eray Özkural
Çomar Yapılandırma Yöneticisi Çomar ile Uygulama Geliştirme - Bahadır Kandemir
Firefox ile Web'i Yeniden Keşfedin - Arda Çetin
Genel Pardus Tanıtımı - Barış Metin
KDE4'ün Yenilikleri - İsmail Dönmez & Barış Metin
Lambda Calculus Programlama Dili - Chris Stephenson
Linux ve Masaüstü Dünyası - Onur Küçük
Linux ve Özgür Hayalgücü - Koray Löker
Pardus Kurulumu - Ali Erdinç Köroğlu
PiSi Paket Yönetim Sistemi - Eray Özkural
PiSi ile Paket Yapımı - S. Çağlar Onur
R Projesi İle Uygulamalı İstatistik - Harald Schmidbauer & Vehbi Sinan Tunalıoğlu
Xynth Pencere Sistemi - Alper Akcan / Çağlar Oral
Panel : Pardus Geliştiricileri ile Kullanıcılar Buluşuyor
Yılın Penguenleri Ödülleri Sahiplerini Buldu!
LKD YILIN PENGUENLERI ODULLERI SAHIPLERINI BULDU!

Pazar günü güzel bir ödül töreni ile son bulan 5. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği'nde, Linux Kullanıcıları Derneği'nin gelenekselleşen Yılın Penguenleri Ödülleri de sahiplerini buldu.

Dernek üyeleri arasında yapılan oylama sonucunda verilen ödüller şöyle :
- En Çalışkan Penguen : Necdet Yücel (Oy Oranı : %26.43)
- En İyi Kurumsal Kullanıcı : Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (Oy Oranı : %35.00)
- En Başarılı Özgür Yazılım Projesi : Pardus (Oy Oranı : %84.29)
- En Başarılı Yerelleştirici : Pınar Yanardağ (Oy Oranı : %36.43)
- En İyi Özgür Yazılım : PiSi (Oy Oranı : %30.71)
- En İyi Basılı/Görsel İçerik Çalışması : Belgeler.org (Oy Oranı : %54.29)

ONEMLI NOT: Bu yılın En İyi Basılı/Görsel İçerik Çalışması seçilen Belgeler.org bu ödülü redderek LKD Yönetim'ine ödülü geri iade etmiştir.
Basın Bildirisi
5. LİNUX VE ÖZGÜR YAZILIM ŞENLİĞİ BAŞLIYOR:
"KORSAN DEĞİL ÖZGÜR YAZILIM!"


5. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği, 11-14 Mayıs 2006 tarihlerinde Ankara'da, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılıyor. Linux Kullanıcıları Derneği tarafından ODTÜ'nün evsahipliğinde düzenlenen ve herkese açık olan şenliğe katılım ücretsiz. Dört gün sürecek şenlik kapsamında dört ayrı salonda 70 kadar seminer ve panel düzenleniyor. Kapanış günü Türkiye'de Linux ve özgür yazılım alanında emeği geçenlere ödülleri verilecek. Linux Kullanıcıları Derneği de genel kurulunu 13 Mayıs Cumartesi günü ODTÜ KKM'de yapacak.

EV KULLANICILARI, İŞ DÜNYASI, KADINLAR...
5. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği kapsamında verilecek konferanslar yazılım uzmanları ve kurumsal kullanıcılardan ev kullanıcılarına uzanan geniş bir yelpazede bilgisayarla ilgilenen tüm kesimlere sesleniyor. Bu yıl Türkiye bilgisayar dünyasında geniş yankı yaratan Pardus işletim sistemine dair merak edilenler, Firefox web tarayıcısının özellikleri, ücretsiz dağıtılan ve Türkçe desteğiyle büyük beğeni toplayan OpenOffice ofis yazılımı paketine ilişkin bilinmesi gerekenler, Kadınlar ve Linux gibi konular, herkesin ilgisini çekecek konferans başlıklarından sadece birkaçı. Bilgisayar kullanıp da Linux işletim sistemiyle yeni tanışacaklar için "Linux Nedir? Yenir mi?" başlıklı bir seminer de düzenleniyor. Linux'un iş dünyasında kullanımına ilişkin soruları olanlar içinse "Özgür Yazılım/Açık Kaynak İş Modelleri" gibi seminerler var. 5. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği "Korsan değil Özgür Yazılım" sloganıyla, kullanıcıları, korsan yazılımlar edinmek yerine, gereksinimlerini karşılayacakları Özgür Yazılım ürünleriyle tanışmaya çağırıyor. Şenliğe ilişkin geniş bilgiye ve programın tümüne http://senlik.linux.org.tr adresinden ulaşılabilir.

IBM, Elektrik Mühendisleri Odası ve TÜBİTAK UEKAE Pardus Projesi'nin sponsorluğunda düzenlenen şenliğin açılış oturumunun konuşmacıları şöyle: Mustafa Akgül (LKD Başkanı), Ayla Altun (ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanı), Arda Durukan (IBM Linux Merkezleri Sorumlusu), Ramazan Pektaş (EMO Ankara Şube Başkanı), Turhan Menteş (TBD Başkanı), Erkan Tekman (Pardus Proje Yöneticisi), Recep Çakal (DPT Bilgi Toplumu Dairesi Başkanı), Osman Coşkunoğlu (CHP Uşak Milletvekili).

BİLİŞİM DÜNYASINDA AÇAN ÇİÇEK
2000 yılında kurulan LKD, ağırlıklı olarak GNU/Linux işletim sistemi etrafında örgütlense de bütün özgür işletim sistemlerini ve geniş bir yelpazede açık kaynak kod lisanslarını desteklemektedir. Bu yıl beşincisi düzenlenen Linux ve Özgür Yazılım Şenliği, ülkemizde özgür yazılım camiasının buluştuğu en büyük etkinlik olma özelliğini sürdürüyor. Dört gün süren etkinlikte Türkiye'nin dört bir yanından özgür yazılıma gönül verenler, açık kaynak kodunu merak eden bilişimciler, kamu ve özel sektör temsilcileri ile akademisyenler bir araya geliyor.

Bilindiği gibi, Özgür Yazılım akımı ile beraber GPL (Genel Kamu Lisansı) şemsiyesi altında geliştirilen bir yazılım, özel bir çaba sarfetmeye gerek bırakmadan, başlangıcından sonuna değin toplumun ve bilimin yararına geliştirilmiş olur. Kullanıcılar özgür yazılımlara sıfır maliyetle sahip olabilir dolayısıyla yazılım faturalarına ayırdıkları kaynaklarını eğitime, donanıma ya da diğer ihtiyaçlarına ayırabilir, yaşam ve çalışma standartlarını yükseltebilirler. Bu çerçevede üretilen ve çeşitli dağıtımları olan Linux bilgisayar işletim sistemi, özgürlük, güvenlik ve maliyet gibi çok çeşitli bakımlardan dünya çapında giderek artan oranda, bireysel kullanıcıların, şirketlerin ve kamu kurumlarının tercihi olmaktadır.

5. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği 11-14 Mayıs 2006
Linux Kullanıcıları Derneği, 5. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği'ni 11-14 Mayıs 2006 tarihlerinde, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin katkılarıyla ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenliyor.

Şenliğimize gerek kamudan, gerekse özel sektörden ve yurdun dört bir yanından ziyaretçi bekliyoruz. Katılımın tamamiyle ücretsiz olduğu şenlikte, dilerseniz kayıt sayfamızdan kaydınızı yaptırarak etkinlik alanında sıra beklemek zorunda kalmazsınız.

Şenlik ile ilgili her türlü gelişmeyi buradan ve senlik-cg@liste.linux.org.tr listesinden (üye olmak için tıklayınız) takip edebileceksiniz. Sorularınız için bu listeden ya da senlik@linux.org.tr adresinden bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

Yaptığımız her etkinlikte olduğu gibi, bu etkinliği de gönüllü penguenler olarak gerçekleştirecegiz. Teknik herhangi bir bilgi gerektirmeyen organizasyon çalışmalarına katkı verecek gönüllelere ihtiyacımız var. Siz de elbirliğiyle gerçekleştireceğimiz Linux ve Özgür Yazılım Şenliği'nin bir parçası olmak istiyorsanız, Gönüllü Formu'muza bekliyoruz.Şenlikte görüşmek üzere!
Ev Sahibi


Ev Sahibi


Sponsorlar
Basın Sponsoru
Katılımcılar
CD Çoğaltma
Oyun Turnuvası


Mambo Genel Kamu Lisansı ile dağıtılmaktadır
Türkçeleştirme, modifikasyon ve LKD_Senlik2005 tema tasarım: Ali Erdinç Köroğlu